کابل کشی شبکه : در یادداشت های پیشین خواندیم که وجود یک شبکه کامپیوتری در یک مجموعه سبب می شود تا انتقال داده های دیجیتالی با سرعت بیشتری انجام پذیرفته و بدین ترتیب افرادی که به منظور تحقق یک هدف مشترک گرد یکدیگر جمع شده اند بتوانند کار خود را با کیفیت ، دقت و سرعت بیشتر ، استفاده از منابع ( بالاخص منابع مالی ) کمتر و در بستری با امنیت بالاتر پیش گیرند .

در همین رابطه شرط اولیه استفاده از چنین سامانه هایی برپایی فیزیکی آن ها می باشد ، لذا قصد داریم تا در این یادداشت نحوه کابل کشی شبکه را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم ؛ با ما همراه باشید!

کابل کشی شبکه

منظور از کابل کشی شبکه چیست ؟

همانطور که از نام این سلسله عملیات برمی‌آید ، کابل کشی شبکه به برقراری ارتباط میان کاربران، تجهیزات شبکه ، سوئیچ ها و جمله درگاه هایی که حاوی اطلاعات دیجیتالی هستند گفته شده و بدین ترتیب این اعضا با کمک در بستری غیر فعال، منظم و منطقی به یکدیگر متصل می شوند .

بدیهیست که همه مجموعه هایی که نیازمند برقراری چنین ارتباطاتی میان کارکنان خود هستند چه از نظر تعداد کارمندان و چه از نظر وسعت فضای در دسترس دارای اندازه های همیشه یکسانی نیستند . از سویی دیگر با وجود اینکه داده های هر مجموعه در حد و اندازه های خود برای دست اندرکاران یک حرفه خاص مهم و ارزشمند است، اما می توان ادعا کرد که همه مجموعه ها نیز دارای اطلاعاتی با اهمیت یکسان نبوده و طبعاً این تفاوت ها به حساس شدن برخی پروژه ها می انجامد .

به عنوان عامل بعدی شاید بتوان ویژگی های خود سازه مورد نظر را به عنوان عامل مهم دیگری که در نحوه کابل کشی شبکه تأثیرگذار است معرفی کرد ، جایی که گاه سامانه های مورد نظر با ساختار یک بنا همخوانی نداشته و این کار مستلزم ایجاد تغییراتی بنیادی در نقشه مورد نظر است .

با گذر از این توضیحات ، تهیه نقشه کابل کشی شبکه نخستین گام برای برپایی این سازوکار می باشد .

کابل کشی شبکه

تهیه نقشه کابل کشی شبکه

زمانی که قصد انجام اصولی یک کار را داریم ، تهیه یا تدوین یک نقشه نخستین کاریست که انجام می دهیم !  کابل کشی شبکه نیز به عنوان مصداقی از اموری که نیاز به دانش و تجربه مهندسی دارد ، با کشیدن نقشه ای کلی از ساختار مورد نظر آغاز می شود .

در همین رابطه کارشناسان ما در مجموعه فاواجم به عنوان اولین گام برپایی این شبکه ، محل نود (Node) یا گره‌های شبکه به همراه مسیرهای عبور کابل را مشخص می کنند . پرواضح است که با مشخص شدن مسیر کابل کشی، علاوه بر اینکه نیروهای اجرایی می توانند محل دقیق عبور سیم ها ، پریزها یا پچ پنل ها را (که روی نقشه شماره‌گذاری شده‌اند) را مشخص نمایند ، این کار سبب می شود تا کارفرما نیز از میزان دقیق محصولات مصرفی یا تعداد آن ها آگاه شده و بدین ترتیب مقدار دقیقی از هزینه های این کار را به دست آورد .

 

انتخاب مسیر

در انتخاب مسیرهای بهینه کابل کشی شبکه دست هیچ کارشناسی باز نیست ، چرا که اولاً ممکن است انتخاب مسیر با زیبایی محیط در تضاد بوده و ثانیاً احتمال اینکه از نزدیکی کابل های برق (به عنوان اصلی ترین منابع تولید کننده نویز روی شبکه) عبور کند بسیار زیاد است ، لذا در کابل کشی مسیری انتخاب می شود که علاوه بر عدم خدشه‌دار کردن زیبایی یک محیط و داشتن فاصله ای حداقل ۳۰ سانتی متری با کابل های مورد نظرمان، دور از دسترس کاربران نیز بوده و برای تردد آنان دردسری را به وجود نیاورد .

کابل های شبکه متصل به فایروال سوفوس و سرور اچ پی معمولاً با کمک ترانک و داکت ، لوله های فلزی و فلکسی یا سینی های فلزی و پلاستیکی از محیط جدا می شوند ، راه کارهایی که آن ها را از دسترس کاربران و آسیب دیدن دور می کند ، اما فراموش نکنید که این ایزولگی نباید به حدی زیاد باشد که تعمیر ، تعویض یا ازیاد کابل ها را در بلند مدت به چالشی بزرگ و دردسرساز تبدیل کند .

در ادامه گفتنیست که در مواقعی که فاصله مذکور کمتر و اجتناب ناپذیر باشد استفاده از کابل های روکش دار FTP ضرورت می‌یابد .

کابل کشی شبکه

چه نوع کابلی برای شبکه ما مناسب است ؟

همانند اکثر سخت افزارهای پسیو شبکه که در بازار وجود دارد این محصولات نیز در انواع اروپایی یا آمریکایی باکیفیت، تولید شده توسط برندهایی نوظهور با کیفیت های متوسط و کپی های چینی با خروجی نچندان ایده آل وجود دارد که طبعاً میزان بودجه ، سطح انتظار کارفرما و نیاز شبکه نوع آن را تعیین می کند . با این حال می توان گفت که گروه اول پیشنهاد ما برای برپایی یک شبکه با طول عمر مفید و طولانی می باشد .

 

نکات مهم در نصب کابل های شبکه

کابل کشی شبکه

  • نحوه نصب کابل شبکه

نکته اصلی در نصب کابل ها استفاده از آن ها به نحویست که سرعت انتقال اطلاعات در آن ها پایین نیاید ، در نتیجه وجود هرگونه زاویه تند و حتی ۹۰ درجه در آن ها ، له شدگی ، پارگی ، پیچش شدید و هرگونه صدمه فیزیکی در آن ها جایز نبوده و مستلزم تعویض کلی (و نه ترمیم موضعی) می باشد . گفتنیست که کشیده شدن کابل و قرار داشتن فشار روی آن به تشدید این عوامل نامطلوب کمک می کند .

  • طول مجاز کابل ها

کابل های شبکه به طور معمول دارای طول هایی ۹۰ متری می باشند ، در نتیجه محل سوئیچ ها به نحوی انتخاب می گردند تا دورترین کاربر فاصله ای کمتر از این مقدار با هسته شبکه داشته باشد . بااین حال گاهی محدودیت هایی سبب می شود تا نتوان اندازه های مذکور را رعایت کرد ، به همین دلیل استفاده از کابل های ارتباطی و چند رک میانی اجتناب ناپذیر می شود .

 

سخن پایانی

در نهایت لازم به ذکر است که چنانچه در پی اخذ مشاوره در خصوص کابل کشی شبکه و استفاده از خدمات مذکور هستید می‌توانید هم اکنون با کارشناسان ما در مجموعه فاواجم تماس حاصل فرمائید!

جهت دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با شرکت فاواجم تماس حاصل فرمایید .

۲۲۸۴۸۰۴۱ ۰۲۱