در این یادداشت قصد داریم تا در خصوص سوئیچ cisco نکاتی را ارائه دهیم ، اما پیش از آن آشنایی با ماهیت و کاربرد سوئیچ ها خالی از لطف نیست . با بازگشت به سال های نخست اختراع تلفن و گسترش خطوط مربوطه میان اهالی یک شهر (مثلاً استکهلم سوئد) ، پس از اینکه میان خانه یا محل کار افرادی که متقاضی صحبت با یکدیگر بودند سیم های تلفن کشیده شد ، مشاهده گردید که در هم تنیدگی این شریان های ارتباط صوتی آنچنان دردسر ساز شده و جلوه بصری شهر را ناموزون کرده است که مشکلات به وجود آمده در پی استفاده از آن ، بسیار بیشتر از فقدان تلفن و دوران پیش از توسعه این پدیده بوده است ؛ به همین دلیل صاحب نظران این حوزه به فکر افتاده و روش موثری را جایگزین آن کردند . در این روش به جای اینکه میان مبدأ و مقصد کابلی مستقیم کشیده شود ، از هر پایانه رشته سیمی با نظمی مثال زدنی و روشی استاندارد به مرکز مخابرات کشیده شده و وظیفه اتصال دو متکلم به اپراتوران انسانی محوّل گردید .

با در نظر گرفتن این رویداد و با گذشته دهه ها ، این اتفاق به نحو دیگری خودنمایی کرد . جایی که سیستم های کامپیوتری مستلزم اتصال به دیگری و همسان سازی اطلاعات خود بودند ، اما کابل کشی مستقیم میان آن ها به علل گوناگون ممکن یا مقرون بصرفه نبود . به همین دلیل هاب و سوئیچ ها با ایفای نقش همان اپراتور انسانی پای به منصه ظهور گذاشته و وظیفه اتصال پایانه های مختلف را بر عهده گرفتند . این محصولات با داشتن پورت های متعدد ، پذیرای کابل هایی هستند که از سخت افزارهای گوناگون از جمله کامپیوترها ، چاپگرهای تحت شبکه ، دوربین های مدار بسته ، مسیریاب ها و … خارج شده و با در بر گرفتن همه آن ها ، اطلاعات را به مقصد مورد نظر گسیل می کنند . مهمترین تفاوت میان هاب و سوئیچ سیسکو در این است که مورد اول اطلاعات دریافتی را به همه درگاه ها می رساند ولی تنها مصرف کننده مورد نظر از آن استفاده می کند ، در حالی که در سوئیچ cisco که یک پردازنده پیشرفته تر نسبت به هاب ها دارد ، اطلاعات مذکور پس از شناسایی مقصد در مرتبه اول ، مستقیماً برای خود آن ارسال می شود .

می دانیم که مدل اتصال متقابل سامانه‌های باز یا Open Systems Interconnection model که به اختصار مدل OSI هم نامیده می شود ، توصیفی از دو یا چند سیستم مخابراتیست که از طریق شبکه های کامپیوتری به یکدیگر متصل می شوند . در این مدل هفت لایه فیزیکی ، پیوند داده ، شبکه ، انتقال ، نشست ، نمایش و کاربرد وجود دارد که سه تای اول لایه های رسانه ای و چهار تای بعدی لایه های میزبان هستند . در این لایه ها و به تناسب ویژگی های هریک ، داده ها با واحد های بیت ، فریم ، پاکت ، سگمنت و دیتا میانشان مبادله می شوند که سوئیچ cisco قابلیت فعالیت در سطح دوم یا Data Link با وظیفه Physical addressing یا آدرس دهی فیزیکی را بر عهده دارد . وجود سوئیچ سیسکو به عنوان جعبه ای مملو از درگاه های اترنت سبب می شود تا اطلاعاتی که در شرف انتقال به دستگاه دیگری هستند پیش از رسیدن به هدف تجزیه و تحلیل شوند .

از مهمترین ویژگی های سوئیچ cisco می توان به امکان برقراری ارتباط میان صدها دستگاه به صورت هوشمند ، با سرعتی بالا و راستایی مستقیم اشاره کرد . فراهم آوردن شرایط نظارت به عملکرد کاربران ، امکان کنترل پهنای باند مصرفی آنان و همچنین تفکیک یک شبکه به قسمت های کوچکتر نیز از دیگر مزایای بهره گیری از این پدیده می باشد .

جهت دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با شرکت فاواجم تماس حاصل فرمایید .

 ۲۲۸۴۸۰۴۱ ۰۲۱