۰۲۱-۲۲ ۸۴ ۸۰ ۴۱ info@favajam.com

طراحی دیتاسنتر : پیش از ورود به مبحث طراحی دیتا سنتر لازم است تا اندکی با مفهوم خود این مکان یا همان « مرکز داده ها » آشنا شویم . در همین رابطه باید اذعان داشت که در رایانه های شخصی یا همین تلفن های هوشمندی که در دستان ماست ، بخشی وظیفه پردازش اطلاعات ، قسمتی درگیر ذخیره و حراست از آن ها و جزئی از آن هم در گیر و دار جمع آوری داده ها می باشد . با در نظر گرفتن این محصولات می توان دریافت که هریک از آن ها بخشی تعریف شده برای انجام به نحو احسنی این شرح وظایف داشته و با همکاری یکدیگر ورودی های خام را به خروجی های مطلوب ما تبدیل می کنند .

با عنایت به این سامانه فرض کنید که به جای یک رایانه شخصی با سیستم های درهم تنیده یک سازمان طرف هستیم . در چنین شرایطی که نیاز به اشتراک گذاری و یکپارچگی اطلاعات میان بخش های مختلف این مجموعه حس می شود ، بی تردید تجهیزات مرسوم توانایی یکدست کردن اطلاعات را نداشته و چنانچه به نحوی این اتفاق روی دهد ، میزان انرژی مصرف شده با صورت های گوناگون ، منابع تلف شده ، ناهمخوانی های افسارگسیخته و دوباره کاری های اجتناب ناپذیر ، رویداد هایی هستند که اعمال چنین اقداماتی را از حالت بهینه و مقرون به صرفه بودن خارج می کنند ، لذا در این سطح نیازمند سامانه پیشرفته تری هستیم تا به اقتضای فعالیت مجموعه مذکور به جمع آوری ، پردازش و ذخیره داده های آنان بپردازد .

همانطور که از نام مرکز داده ها بر می آید ، این ناحیه فیزیکی از یک سازمان که بنا به وسعت اطلاعات یا گستردگی زیر بنای سازه مورد نظر می تواند از یک اتاق کوچک تا چند طبقه از آن را در بر بگیرد ، در حقیقت محفلیست که با انواع سرویس گرها ، تجهیزات الکترونیکی ، زیرساخت ‌های ارتباطی و ملزومات امنیتی پر شده و به نگهداری و پشتیبانی از سیستم های مبتنی بر شبکه می پردازد . همانطور که پیشتر اشاره شد دیتا سنتر ها بنا به نیاز کارفرما طراحی و راه اندازی می شوند ، در نتیجه ممکن است کاربرد کلی شبکه‌ های خصوصی یا سازمانی دقیقاً مشابه SP یا فراهم‌ کنندگان سرویس نبوده و یا مراکز داده اینترنتی یا فرا سازمانی ساختار غیر مشابه با مراکز داده محلی داشته باشند .

با وجود تفاوت های قابل انتظاری که میان مدل های مختلف دیتا سنترها وجود دارد ، اصلی میان آن ها مشترک است که چنانچه نادیده گرفته شده یا به دلایل مختلفی سبک شمرده شود ، با گذر زمان نتایج نامطلوب خود را نمایان می کند . این اصل مشترک که همان طراحی دیتا سنتر می باشد ، به روشنی بیان می دارد که برپایی شبکه در سطوح مختلف امری فنی و علمی بوده که تنها بواسطه مهارت و تجربه متخصصین این حوزه پدیدار شده و به بازدهی بالایی می رسد .

از همین روی مجموعه های نامدار این حوزه که بی تردید فاواجم نیز عضوی از این خانواده بزرگ است ، با تقسیم پروژه طراحی دیتاسنتر به شش زیر شاخه اصلی نسبت به برپایی آن اقدام می کنند . در این مراحل که عبارت اند از

  • سیستم شبکه
  • سیستم ‌های نرم ‌افزاری
  • سامانه توزیع قدرت
  • سامانه ذخیره‌سازی
  • سامانه تأسیسات و
  • سامانه فیزیکی ،

تجهیزات شبکه از قبیل سوئیچ ها ، تجهیزات امنیتی مانند آنتی ویروس ها و دیوار آتش ، سامانه پایش شبکه و مدیریت آن ، سرورها و نرم افزارهای مرتبط با آن ها ، کابل ها و نحوه چینش همه این عوامل مورد بررسی قرار می گیرند . با ترسیم نقشه ای اصولی که معیار آن ویژگی های سازه دیتا سنتر و همچنین نوع کاربری این پدیده می باشد ، نوبت به برپایی سامانه های امنیتی که وظیفه حفظ اطلاعات و عدم اجازه نفوذ عوامل نامطلوب به نرم افزارها را بر عهده دارند می رسد . یکپارچه کردن اطلاعات در کنار برپایی سامانه مدیریت سیستم های عامل ، نرم افزارهای مهم و کاربردی و همچنین بانک اطلاعاتی نیز از دیگر اقدامات این مرحله می باشد .

بی تردید هرچه حجم مرکز داده ها بزرگتر بوده و طراحی دیتاسنتر پیچیده تر باشد ، مصرف انرژی و قدرت لازم برای راه اندازی آن نیز افزایش می یابد ، در نتیجه لازم است تا در کنار تسلط کامل تیم طراحی به امور فنی شبکه ، کارشناسی نیز در میان آن ها حضور داشته باشد تا به صورت ویژه به توزیع قدرت ، کنترل و پشتیبانی آن ، پایش و نحوه انتقال این پدیده نظارت داشته باشد . نیاز به تأکید نیست و همه ما به خوبی می دانیم که آنچه باعث کارکردن لوازم الکتریکی می شود نیروی برق یا الکتریسیته است . از آنجایی که دیتا سنترها نیز از این قاعده مستثنی نیستد و از سویی دیگر فعالیت کاربران فراوانی که شاید تعدادشان میلیونی نیز باشد در گرو کارکردن صحیح این سامانه است ، مشخصاً تأمین انرژی و کارکرد صحیح این محصولات از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و متخصصین برپایی آن باید به همه جوانب کار در همان بدو طراحی توجه کنند .

شاید بتوان شاه بیت غزل طراحی دیتاسنتر را برپایی سیستم ذخیره‌ سازی آن دانست ، جایی که سامانه های ذخیره سازی ، پشتیان ‌گیری و نگهداری داده ها به ثبت و ضبط مستمر فعل و انفعالات دیجیتالی سازمان مشغول بوده و با توسل به سیستم بازیابی اطلاعات خود در صورت لزوم مطالب آسیب دیده یا از دست رفته را ترمیم و بازگردانی می کند .

در مورد سیستم تأسیسات هم باید به این نکته اشاره کرد که فعالیت سخت افزارهای گوناگون در محیطی بسته به گرم شدن محیط و کاهش بازدهی این سخت افزارها منجر می شود ؛ در نتیجه نیازمند سامانه ای برای تهویه مطبوع و تزریق مداوم جریان هوای خنک به داخل این محفظه هستیم . از آنجایی که در حین تلاش  برای کاهش دما به فکر ایزوله نگه داشتن این مکان از شر پدیده های خارجی هستیم ، نمی توانیم از یک هواکش پره ای یا جریان باد طبیعی استفاده کنیم ، به همین دلیل وجود لوله کشی هایی با حمل مایعات مبرّد و همچنین لوله های اچ واک (HVAC)  که وظیفه کاهش دمای محیط را بر عهده دارند در طراحی دیتا سنترها الزامیست .در انتهای کار نیز برپایی سامانه های کنترل دسترسی ، پایش محیطی و اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با تهدیدات از دیگر کارهاییست که به منظور افزایش بهره وری این محیط انجام می شود .