۰۲۱-۲۲ ۸۴ ۸۰ ۴۱ info@favajam.com

راه اندازی شبکه : پس از آشنایی با شبکه و کاربرد و مزایای برپایی آن در یک سازمان ، اینک نوبت به بررسی شرایط و مراحل راه اندازی این سامانه می رسد . به خوبی می دانیم که برای انجام هر کار اصولی که با هدف بازدهی بلند مدت آغاز می شود ، داشتن طرح و هدف از اصلی ترین پیشنیازهای کار بوده و فقدان آن به معنای عدم فرجام مطلوب کار یا بی اهمیت بودن این روند نزد کارفرمایان می باشد . به عنوان مثال در یک پروژه عمرانی هیچگاه نمی بینیم که ابتدا مصالح وارد سایت شده و سپس مهندس یا معمار آن تصمیم بگیرد که چه باید بکند ! این در حالیست که چنانچه این بنا سازه ای با کاربری موقتی بوده یا عملاً بهره وری آن مهم نباشد شاید چنین اتفاقی نیز روی دهد .

این مثال از این روی بیان شد تا تأکید کنیم که در اداره یا شرکت هایی که هیئت مدیره در پی انجام اصولی امور کلان خود بوده و خواهان  بیشترین بازدهی با صرف کمترین هزینه ها هستند ، سپردن امری تخصصی به کارگزاری متخصص سبب می شود تا با اعمال سیستمی بر پایه علم و تجربه ، تا سال ها پس از اتخاذ این تصمیم نتایج درخشان و ثمرات پربار آن ، همچنان نمایان باشد .

این در حالیست که در مواردی همین افراد با سپردن کار به مجموعه ای خارج از چارچوب کارمندان خود (برون سپاری به جای اتکاء به توانایی مسئولین IT خود) علاوه بر اینکه این وظیفه خطیر را بر روی دوش فردی با مهارت های محدود نمی گذارند ، می توانند از هزینه های استخدام نیروهایی که در ایامی از سال حضورشان غیر ضروری بوده نیز اجتناب کرده و از سویی دیگر این فرصت را به وجود آورند که در صورت بروز نارسایی هایی احتمالی ، به جای طرف بودن با کارمندانی که ممکن است فعالیت هایشان ضمانت اجرایی قابل توجهی نداشته یا و حتی توان جبران خسارت های قریب الوقوع را نداشته باشند ، با مجموعه ای رو در رو باشند که در طی قراردادی رسمی مکلّف به رفع مشکل و بازگرداندن شرایط به حالت عادی خود می باشد ؛ ناگفته نماند که در چنین شرایطی ، یک مجموعه متعهد مانند فاواجم رسیدگی های دوره ای و وارسی های فنی را به عنوان یکی از اصول ثابت و بندهای عقد قرارداد و راه اندازی شبکه مشتریان خود در نظر دارد .

در راه اندازی شبکه می توان نیاز سنجی را به عنوان قدم اول کار معرفی کرد . در این مرحله ، کارشناسان فاواجم با مراجعه حضوری به محل برپایی سامانه مذکور ، علاوه بر تحقیق و تفحص حول موضوع فعالیت و شرح اقدامات مجموعه میزبان ، علاوه بر اینکه برآورد می نمایند که چه نوع زیر ساخت فنی و تجهیزاتی برای این مجموعه مناسب است ، هزینه ، مدت زمان اتمام کار و نارسایی های احتمالی ناشی از ساختار خود بنا را نیز تخمین زده و به کارفرما عرضه می دارند .

طبیعیست که چنانچه در مرحله قبل مشکل غیرقابل پیش بینی و دردسرسازی به وجود نیاید ، این نقشه ها در اسرع وقت عملی شده و طرح های مهندسین فاواجم به منصه ظهور می رسد . با اتمام پروژه ، ما خود را موظف می دانیم که نظارت و پشتیبانیمان از کارفرما را قطع نکرده و عملاً همکاری ما با مشتریانمان از این نقطه شروع می شود ، یعنی جایی که راه اندازی شبکه به بار نشسته و کاربران این پدیده پتانسیل بالایی برای درگیری با مشکلات ناآشنا و جدید را دارند .

به صورت کلی نصب و راه اندازی کردن شبکه های کامپیوتری شامل مراحلی است که باید یک به یک به صورت پشت سر هم و هر کدام با دقت و ظرافت تمام انجام گیرد. اولین مرحله از راه اندازی شبکه  نیازسنجی های لازم قبل از شروع کار می باشد. در واقع باید گفت که از نظر ما فرآیند نصب و راه اندازی کردن شبکه های کامپیوتری انجام نمی شود مگر آنکه قبل از آن کارشناسان زبده و خبره ای که تجربه بالایی در امر راه اندازی کردن شبکه های مختلف داشته اند نیازسنجی های اولیه شبکه مورد نظر را انجام داده باشند و گزارش اولیه ای از وضعیت موجود و نیازهای پیش رو که طبق استانداردهای بین المللی سنجیده شده اند به کارفرما ارائه کرده باشند. پس از این کار و تایید گزارش کارشناسان توسط سازمانی که کارفرمای پروژه است ، تیم راه اندازی شبکه با استناد به گزارش موجود کار را آغاز می کند.

در مرحله دوم لازم است که تیم راه اندازی اقدام به تحلیل راهکار های موجود و ارائه ایده های مختلف برای انتخاب چگونگی انجام فرایند راه اندازی کند. این بدان معنی است که پس از مرحله نیاز سنجی و ارائه گزارشات مورد نیاز تیم راه اندازی باید شروع به طراحی شبکه کند. از نظر کارشناسان تیم فاواجم طراحی یک شبکه زمانی به نحو احسن انجام می گیرد که نیازسنجی شبکه به صورت کامل و دقیق انجام گرفته باشد و همچنین راهکارهای ارائه شده و ایده های پیشنهادی باعث ایجاد اختلال در کار سازمان یا شرکت کارفرما نشود.

پیگیری مستمر در امر راه اندازی کردن شبکه یکی از وظایف شرکت های خدمات شبکه است که از همان مرحله نخست تا آخرین لحظه باید به طور مداوم انجام گیرد. این کار به این معناست که قسمتی از تیم راه اندازی شبکه به نام واحد مراقبت از مشتریان از اولین لحظه شروع کار در کنار کارفرما خواهد بود تا زمانی که تمامی موارد ذکر شده در قرارداد به صورت کامل و درست اجرا گردد تا جایی که کارفرما احساس کند که هیچ ضعفی در شبکه ایجاد شده وجود ندارد و تمام نیاز های مورد نظر او کاملاً درست انجام گردیده است.

پس از انجام کار و پایان مراحلی که در بالا ذکر شد تیم راه اندازی موظف به ارائه گزارش پایانی به کارفرما است. در این گزارش به صورت کامل نحوه انجام کار و نتایج گرفته شده شرح داده می شود و در نهایت شبکه به صورت عملی در اختیار کارفرما قرار می گیرد.

قبل از راه اندازی شبکه نکات مهمی وجود دارند که باید به آنها توجه بسیاری شود زیرا دقت نشدن به هر کدام از این نکات می تواند باعث بروز مشکلات مختلف در آینده شبکه شود. در ادامه به بررسی نکته های مهمی که قبل از راه اندازی شبکه باید مورد توجه قرار گیرند می پردازیم .

می توان گفت که اندازه سازمان یکی از ویژگی هاییست است که برای راه انداختن یک شبکه مناسب باید قبل از هر اقدامی به آن توجه کرد. اندازه سازمان در واقع نشانگر این مطلب است که چند سیستم مختلف به شبکه متصل خواهند بود؛ این موضوع به طراح شبکه نشان می دهد که حداقل و حداکثر چند پریز ورودی و خروجی باید برای سیستم ها و کلاینت های شبکه تعبیه شود و این امر می تواند علاوه بر منظم کردن شبکه و پیشروی طراحی آن با برنامه ریزی درست باعث کاهش هزینه کارفرما نیز گردد.

از دیگر موارد مهم و با اهمیت در راه انداختن یک شبکه برآورد سطح امنیت آن است؛ در واقع فرآهم آوردن بستری مناسب برای کاربران که به همراه نرم افزار ها و گاهی سخت افزارهای امنیتی معتبر نسبت به امن بودن شبکه به کاربران و کارفرما اطمینان دهد از موارد ضروری است که باید قبل از برپایی یک شبکه به آن پرداخته شود و پیش بینی های لازم در آن اعمال گردد.

از جمله دیگر مسائلی که قبل از راه اندازی شبکه باید به آن اهمیت داده شده و در نظر گرفته شود نوع فعالیت سازمانی است که شبکه قرار است برای آن سازمان راه انداخته شود. در واقع ماهیت کاری آن اداره ، شرکت یا سازمان می تواند باعث شود در موارد و نکات خاصی در طراحی شبکه مورد نظر اضافه و یا کم شود و به همین دلیل توجه به این مورد علاوه بر ایجاد نظم بیشتر در شبکه می تواند باعث کاهش هزینه های پرداختی کارفرما نیز بشود.

از مواردی که اهمیت بسیاری نسبت به موضوعات دیگر دارد بودجه کارفرما است. به همین خاطر پیش از هر گونه اقدامی و حتی پیش از طراحی باید در جلسه ای با کارفرما موضوع بودجه مطرح گردد و حداقل و حداکثر هزینه هایی که او متقبل خواهد شد اعلام شود تا طراح بتواند بر اساس آن بودجه و دیگر مواردی که گفته شد مناسب ترین طراحی شبکه ممکن را انجام دهد. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که بودجه بسیار کم نمی تواند شبکه مناسب و بی نقصی به شما ارائه کند و از سوی دیگر بودجه هنگفت هم ممکن است در برخی شرایط نیاز نباشد و در واقع خرج اضافی تلقی گردد.

 

راه اندازی یک شبکه کوچک خانگی

در ادامه قصد داریم تا مراحل مختلف راه اندازی یک شبکه کوچک خانگی را بررسی کنیم . احتمالاً برای شما نیز پیش آمده است که با داشتن بیش از یک کامپیوتر در منزل به این فکر افتاده باشید که با متصل کردن آنها به یکدیگر اقدام به ایجاد یک شبکه کامپیوتری کوچک نمایید. این کار می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ؛ به عنوان مثال شاید قصد داشته باشید تا چاپگر خود را برای همه سیستم هایی که دارید به اشتراک بگذارید تا همه آنها بتوانند مستقیماً از پرینتر استفاده نمایند ؛ در مواقعی ممکن است قصد داشته باشید اینترنتی که تنها به یک سیستم متصل شده است را برای کامپیوترهای دیگر نیز قابل دسترس کنید. همچنین دسترسی آسان از همه سیستم ها به فایل ها ، اسناد ، عکس ها و آهنگ هایتان نیز می تواند از دلایلی باشد که باعث شود به فکر ایجاد یک شبکه کامپیوتری کوچک در بین چند کامپیوتر موجود در منزل خود باشید. اگر بخواهیم دلایل راه اندازی شبکه را نام ببریم می توانیم به موارد مختلفی اشاره کنیم اما علاوه بر دلایلی که ذکر شد موارد دیگری همچون انجام بازی هایی که نیاز به چند بازیکن دارند (مولتی پلیری) و یا استفاده ازخروجی تجهیزاتی مانند وب کم یا DVD Player نیز وجود دارد .

در ادامه این مطلب تلاش می کنیم تا روش های مختلف اتصال کامپیوترها به هم را بررسی کنیم و تنظیمات دستی اولیه ای که برای استفاده از حداقل مزایای شبکه های کامپیوتری وجود دارد را آموزش دهیم. ابتدا به روش های مختلف اتصال کامپیوترها می پردازیم ؛ روش های مختلفی برای اتصال فیزیکی کامپیوترهایی که در یک اتاق و یا در فاصله ای نزدیک به هم قرار دارند وجود دارد. به عنوان مثال اولین روشی که این روزها در حوزه راه اندازی شبکه بسیار متداول شده است سیم کشی دیتا به روش توکار است که در زمان ساخته شدن ساختمان انجام می گیرد. در این روش نقشه کشی و سیم کشی کابل های دیتا دقیقاً مشابه با نقشه کشی و سیم کشی برق ساختمان انجام می گیرد و سیم ها از طریق لوله های مخصوصی که در داخل دیوار ها قرار می گیرند فاصله بین پورت های شبکه ( پریز های شبکه تعبیه شده بر روی دیوار ها ) را طی می کنند. در انتهای مسیر کابل پریزهای توکاری مانند پریزهای برق بر روی دیوار تعبیه می شوند که درگاه شبکه هستند و کامپیوترهای مختلف تنها با استفاده از یک سیم شبکه کوتاه می توانند با وصل شدن به پریز مذکور به شبکه کامپیوتری ایجاد شده در آن ساختمان متصل شوند.