۰۲۱-۲۲ ۸۴ ۸۰ ۴۱ info@favajam.com

خدمات امنیت شبکه : ارتباطات همواره پدیده ای جدا نشدنی از جوامع انسانی بوده است . همانطور که در یادداشت های مرتبط نیز به آن اشاره کردیم ، از ارسال پیام با دود توسط سرخپوستان آمریکایی گرفته تا برقراری ارتباط با آینه و نور خورشید در جنگ جهانی اول ، از دیوار نوشته های غارنشینان و کتیبه های تمدن های کهن گرفته تا ارسال امواج رادیویی با فرکانس های بالا به منظومه شمسی برای ارتباط با موجودات زنده احتمالی در سایر نقاط هستی و به طور کلی هرجایی که رد پایی از انسان ها باشد ، نشانه هایی از تلاش برای ارتباط وی با دیگر جانداران نیز دیده می شود .

پس از پیشرفت های تکنولوژی در یکی دو دهه گذشته و با همه گیر شدن استفاده از انواع کامپیوتر ها و تلفن های همراه و پس از به وجود آمدن دنیای بزرگ و بی انتهای اینترنت ، ارتباطات این بار هم دامان بشر را رها نکرده و خود را در قالب شبکه های کامپیوتری در دل این اقیانوس بی پایان جای داده است .

و اما شبکه دقیقاً چیست ؟ به طور کلی به مجموعه‌ای از اتصالات بین دو یا چند کامپیوتر و زبانی که نرم افزارهای موجود در این کامپیوترها  به کمک آن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند ، شبکه می گویند . زمانی که دو یا چند کامپیوتر را به وسیله سرور، سوئیچ، روتر و چند کابل را به یکدیگر متصل می‌کنیم ، به گونه ای که بتوانند با هم تبادل اطلاعات کنند ، در واقع یک شبکه کامپیوتری و یا Network ایجاد کرده‌ایم. شبکه ها می توانند گاهی بسیار کوچک و در حد دو یا سه کامپیوتر بوده و گاهی هم می توانند بسیار بزرگ تر باشند و ده ها ، صد ها و گاهی حتی هزاران کامپیوتر را در بر بگیرند . شاید برای شمایی که در همین لحظه در حال خواندن این مطلب هستید جالب باشد که بدانید شما همینک به یک شبکه بسیار بزرگ متصل هستید. شبکه ای که یقیناً بزرگ ترین شبکه کامپیوتری دنیاست و میلیون ها کامپیوتر ، گوشی ، تبلت و سایر وسایل ارتباطی دیجیتالی بواسطه آن به یکدیگر متصلند ؛ شبکه ای به نام اینترنت .

هدف از ایجاد شبکه ها چیست؟ شبکه ها برای استفاده مشترک چند کامپیوتر از منابع اطلاعاتی و نرم افزاری و سخت افزاری ، به روز بودن اطلاعات و تبادل سریع تر و دقیق تر آنها ایجاد و استفاده می شوند. اما نکته مهم اینجاست که هر جا صحبت از ارتباطات و تبادل اطلاعات باشد مسئله امنیت آن ارتباط و حفظ امنیت اطلاعات هم مطرح می شود.

در حالت کلی به مجمومه اقداماتی که به منظور جلوگیری از نشت اطلاعات و بروز مشکلات امنیتی در شبکه صورت می گیرد خدمات امنیت شبکه گفته می شود. این مجموعه اقدامات می توانند بصورت راهکارهای متعددی در قالب سرویس های سخت افزاری و نرم افزاری انجام شوند.

فعالیت ها و راهکار هایی  مانند کنترل دسترسی، نرم افزارهای مقابله با ویروس و بدافزار ، امنیت خود ِنرم افزار ، تحلیل عملکرد و تعیین معیارها ، جلوگیری از فقدان و نابودی اطلاعات ، امنیت ایمیل ، فایروال یا دیوار آتش (نرم افزاری و سخت افزاری) ، امنیت دستگاه تلفن همراه ، تقسیم بندی شبکه ، اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد ، شبکه خصوصی مجازی ، امنیت وب و امنیت شبکه بی سیم جزو اساسی ترین موارد و راهکارهای خدمات امنیت شبکه در انواع مقیاس های بزرگ و کوچک می باشد . البته در مقیاس های شبکه های کوچک تر می توان از برخی از این موارد چشم پوشی کرد اما اگر امنیت آن شبکه برایتان از اهمیت بالایی برخوردار است بهتر است روی تمام  مواردی که در بالا ذکر شد کار شود.

 

بحث امنیت شبکه و اقداماتی که باید در این راستا انجام شود بحثی است که می توان ساعت ها در مورد آن صحبت کرد و به پایان آن هم نرسید اما موضوعی که در این مورد کاملاً روشن و شفاف است این است و به هیچ وجه نمی توان به سادگی از آن گذشت این است که مبحث شبکه و حفظ امنیت آن و راهکارها و اقداماتی که باید برای این مهم انجام داده شود موضوعی کاملاً تخصصی بوده که بهتر است آن را به کارشناسان و متخصصان کامپیوتر و شبکه سپرد و با خیال راحت از این میوه درخت تکنولوژی لذت برد.