تاریخچه سیسکو : به احتمال زیاد اگر در حوزۀ IT وICT فعالیت داشته باشید نام برند سیسکو به گوشتان آشناست. در این دنیای بزرگ برند های مختلفی با کیفیت های متفاوتی وجود دارند؛ اما این کمپانی بزرگ در حال حاضر توانسته از نظر کیفیت و تنوع محصولات سرآمد این حوزه باشد و نیازهای مختلف افراد را برطرف کند.

همانطور که می‌دانید شرکت سیسکو به عنوان بزرگترین و معتبرترین شرکت در زمینه ساخت، طراحی و اجرای شبکه‌های کامپیوتری و تجهیزات ارتباطاتی در جهان شناخته می‌شود. شرکت سیسکو در سال 1984 توسط دو مهندس کامپیوتر از دانشگاه استنفورد، به نام لئونارد بوساک و سندی لنر که به دنبال راهی آسانتر برای اتصال انواع مختلف سیستم‌های رایانه ای بودند تاسیس شد.

کمپانی سیسکو شرکت آمریکایی چند ملیتی است که مرکز آن در شهر “سن‌خوزۀ کالیفرنیا” در مرکز “سیلیکون ولی” قرار دارد. نام لغوی سیسکو از کلمه “سانفرانسیسکو” گرفته شده است و نماد اصلی شرکت نشان دهنده پل “گلدن گیت” در این شهر است. این شرکت با سه نام تجاری سیسکو، لینکسیس، ساینتیفیک محصولات خود را به فروش می‌رساند.

تاریخچه سیسکو

 

اولین محصول سیسکو

بساک و لرنر سیستم عامل روتر چند پروتکلی را که توسط ویلیام یگر ( یکی دیگر از محققان استنفورد) نوشته شده بود را تکمیل و به عنوان اولین سیستم عامل سیسکو عرضه کردند. اولین محصول کمپانی سیسکو، روتر AGS بود که در سال 1986 عرضه شد. این محصول از PUP و IP/TCP پشتیبانی می‌کرد. بالاترین سرعت انتقال در این محصول 100Mbps در بستر FDDI بود.

 

تاریخچه سیسکو

 

عرضه سهام سیسکو در بازار بورس

4 سال بعد از تاسیس این کمپانی بزرگ، سهام داران اصلی این شرکت تصمیم به وارد شدن به بازار بورس را گرفتند. ارزش شرکت در آن زمان 224 میلیون دلار بود و در همان زمان بنیانگذاران اصلی شرکت از آن جدا شدند.

 

پیشرفت چشم‌گیر سیسکو

در بین سال‌های 1992 تا 1994 اولین و مهم‌ترین پیشرفت تاریخچه سیسکو صورت گرفت. این کمپانی چندین شرکت در حوزه Ethernet switching را مانند Kalpana،Grand junction و مهترین آنها که Crescendo Communications بود را خریداری و در کنار این برندها واحد تجاری Catalyst را تشکیل داد و با این کار یکی از پرسودترین خریدهای خود را در تاریخ کمپانی خود ثبت کرد .

با این اتفاق 4 تن از بهترین مدیران سیسکو به نام‌های ماریو ماتزولا، پرم جاین، لوکا کافریو وجایشری اولال که تاثیر به سزایی در پیشرفت این کمپانی داشتند به شرکت پیوستند. در سال 1994، cisco دفتر مرکزی خود را از Menlo Park کالیفرنیا، به سن خوزه منتقل کرد و در سال بعد این شرکت یکی از موفق ترین مدیر عاملان خود را به نام جان چمبرز استخدام کرد.

این مدیر عامل رشد، سیسکو را از یک شرکت یک میلیارد دلاری در سال ۹۵ به یک ابر قدرت ۵۰ میلیارد دلاری در ۲۰۱۵تبدیل کرد.

 

ورود سیسکو به بازار ویپ

سیسکو به جایگاهی که در آن زمان پیدا کرده بود قانع نشد و در سال 1999 با ارائه طرح AVVID  سرمایه گذاری خود را در زمینه ویپ آغاز کرد. در این سال سیسکو به همین پیشرفت اکتفا نکرد و تولید یکی از مهم‌ترین محصولات خود را که سوئیچ سیسکو اترنت Catalyst 6500 بود را آغاز کرد . ‌از این سوئیچ به عنوان یکی از مهمترین تولیدات سیسکو می‌توان نام برد و این سری از تولیدات بیزینس 15 میلیاردی برای سیسکو به وجود آورد.

 

تاریخچه سیسکو

معرفی ISR توسط سیسکو

در تمام این سال‌ها سیسکو جایگاه ویژه‌ای را در بین رقبای خود پیدا کرده بود و همین امر باعث پیشرفت روز افزون این کمپانی بزرگ می‌شد. در سال ۲۰۰۴، یکی از پرفروش ترین محصولات این برند روانه بازار شد. سیسکو روترهای سری (ISR ( Integrated Services Router را تولید کرد و در ۵ سال ۷٫۵ میلیون از این روتر به فروش رساند.

 

 

تاریخچه سیسکو

 

 

در همان سال سیسکو محصول قدرتمند دیگری را روانه بازار کرد.این محصول با عنوان CRS-1 System معرفی شد.  کمپانی سیسکو ادعا می کند سیستم CRS-1 قادر است تا ۱٫۲ ترابایت دیتا را در هر ثانیه پشتیبانی کند. سیسکو تولید این محصول را تا سال 2010 با CRS-3 system ادامه داد.

 

تولید محصولات Nexus

در سال‌های مدیریت چمبرز سیسکو به قدرت بالایی در تاریخچه سیسکو دست پیدا کرده بود .در سال 2008 این کمپانی محصول کلیدی دیگری را روانه بازار کرد. نکسوس 7000 که هسته اصلی شبکه نسل جدید مراکز داده را شکل می ‌داد را تولید کرد. نکسوس بعنوان جایگزینی برای سری 6500 در دیتاسنترها طراحی شده بود.

تاریخچه سیسکو

 

در سال 2009 با محصول کلیدی دیگری وارد بازار شد. این محصول (UCS(Unified Computin System نام گرفت. سیسکو با ادغام سرورها، سوئیچ ها، ذخیره سازها و مجازی ساز ها با هدف اتحاد تجهیزات مراکز داده و به بازارهای Blade وارد شد. در همان سال سیسکو با ورود به لیست down jones توانست تاثیر گذاری خود را علاوه بر تکنولوژی بر اقتصاد آمریکا هم به رخ جهانیان بکشد.

 

سال تضعیف سیسکو

این کمپانی در سال 2011 با هدف سود بیشتر و زیاده خواهی در حجم بازار و با شعار “تحول و اختراع” وارد بیش از 10 بازار موازی شد. سیسکو در این مقطع حس کرد که بسیار بی دلیل وارد بازارهای موازی شده و از هدف اصلی خود بسیار فاصله گرفته است؛ لذا همین امر شرکت را مجبور به کاهش بسیاری از هزینه‌ها و توقف تولید برخی از محصولات کرده و دوباره به هدف اصلی خود که روتینگ و سوئیچینگ بود برگرداند.

در سال 2012 پس از دوسال فروش سرورهای UCS اعلام کرد “10.000” مشتری برای این محصول داشته است و فروش آن از تولید این محصول تا زمان حال، سالانه به صورت میانگین 1 میلیارد دلار بوده است.  به گفته چمبرز تنها پس از سه سال حضور در حوزه سرورها، رتبه چهارم در فروش کلی سرور و رتبه دوم در فروش سرورهای بلید در آمریکا و رتبه سوم در جهان را بدست آورده اند.

چمبرز تا سال 2015 به عنوان مدیر عامل این شرکت به فعالیت ادامه داد و سیسکو را به یک ابر قدرت در دنیای شبکه تبدیل کرد. در انتهای تاریخچه سیسکو گفتنیست که در حال حاضر چاک رابینز(Chuck Robbins) به عنوان مدیر عامل این کمپانی بزرگ فعالیت میکند و همچنان این شرکت جز، بزرگترین تولید کنندگان محصولات شبکه قرار دارد.

 

برای خرید محصولات متنوع سیسکو و جهت دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با شرکت فاواجم تماس حاصل فرمایید .

22848041 021