۰۲۱-۲۲ ۸۴ ۸۰ ۴۱ info@favajam.com

پسیو شبکه : شاید بتوان انتقال داده و اطلاعات را یکی از ویژگی های ذاتی و غیر اکتسابی انسان ها دانست که از بدو تولد و به شکل گریه های گاه و بی گاه تا نفس های آخر زندگیش با وی همراه است . در همین رابطه چنانچه به ژرفای تاریخ نفوذ کرده و گردشی در آن داشته باشیم ، خواهیم دید که از غارنشینانی که دیوار خانه های خود را نقاشی می کرده اند تا عصری که چاپار یا پرنده ها پیغامی را به شهر و دیار دیگری می بردند و یا از سرخپوستانی که با دود پیام های خود را مخابره می کردند تا نخستین پیغام هایی که بواسطه بسامد سیم های تلگراف به نواحی مختلف مخابره می شدند ، جمله نیاکان ما در پی انتقال همین اطلاعات به هم نوعان خود با اهداف مختلف بوده اند . با ورود به قرن بیست و یکم و گذر از دروازه های هزاره سوم ، برقراری ارتباطی که روزی تنها در مرزهای قدرت بینایی و شنوایی ما گرفتار بود ، بواسطه افزایش توانایی کامپیوتر ها و همه گیر شدن استفاده از اینترنت آنچنان پیشرفتی کرد که پیغامی را از این سوی دنیا در کسری از ثانیه به گوشه دیگرش منتقل می کرد ؛ تکنولوژی پر طمطراقی که شاید به دلیل قرار گرفتن در دل آن ، به خوبی عظمت آن را همینک درک نکنیم .

 

با گذر از مقدمه فوق باید گفت که انتقال اطلاعات دنیای امروز در قالب های مختلفی انجام می پذیرد که یکی از مهمترین آن ها اتصال تارعنکبوتی کامپیوترها به یکدیگر یا شبکه کردن آنهاست . در این رویکرد ، چنانچه مجموعه هایی با فاصله از یکدیگر قصد استفاده از اطلاعاتی جامع و یکپارچه را داشته باشند ، با WAN شدن با وجود داشتن فواصلی فیزیکی ، عملاً در کنار دیگری قرار گرفته و به مبادله اطلاعات می پردازند . این در حالیست که چنانچه همه کاربران در ساختمان واحدی نشسته یا در نقطه مشخصی تجمع کرده باشند ، می توان با کمک LAN آن ها را به یکدیگر و دریای بی پایان اطلاعات سرور متصل کرد .

در مواردی که قصد شبکه کردن زیرساخت های ارتباطی این مجموعه ها وجود دارد ، مجموعه وسایل ، قطعات و تجهیزاتی که مورد استفاده قرار می گیرند در دو دسته اصلی تجهیزات فعال یا Active و غیر فعال یا Passive جای می گیرند . محصولات اکتیو سخت افزارهایی هستند که تنها با وجود جریان برق کار کرده و مانند کارت شبکه ، مبدل فیبر نوری ، دیوار آتش یا مسیریاب در تولید ، هدایت و انتقال اطلاعات و سیگنال ها موثر می باشند . این در حالیست که برخی از محصولات این حوزه از قبیل انواع کابل ، کانکتور ، داکت ،  رک و … که برای انتقال اطلاعات یا سیگنال ها به جریان برق نیاز ندارند به تجهیزات پسیو شهرت یافته اند .

با توجه به این توضیحات ، زمانی که از قصد داریم تا یک شبکه درون سازمانی را بین بخش های مختلف آن نصب و راه اندازی کنیم ، مستلزم رساندن کابل کشی های عصب گونه به قسمت های مذکور هستیم که این عمل اصطلاحاً پسیو شبکه گفته می شود . در حالی که عده ای پسیو شبکه را برقراری اتصال ساده ای میان قطعات سخت افزاری مختلف از جمله داکت و ترانک ، انواع کابل ، سوکت شبکه ، کانکشن ماژول یا سیستم های اتصال ، کیستون ، فیس پلیت ، پچ پنل ، پچ کورد ، رک و مجموعه دیگری از تجهیزات غیر فعال می دانند ، باید اذعان داشت که پسیو شبکه عملی فراتر از این اقدامات بوده و طبق نقشه ای اصولی و برنامه ای راهبردی محقق می شود .

  • با هدف پسیو شبکه یک مجموعه و بنای اسکلت اصلی انتقال اطلاعات درون سازمانی ، متخصصین ما در گام اول با بازدید از ساختمان پروژه با هدف امکان سنجی و تخمین نیازهای کارفرما ، طرح کلی را مورد بررسی قرار داده و علاوه بر محاسبه قیمت حدودی برای انجام کار ، مسیر های انتقال کابل های مذبور و تجهیزات مورد نیاز متناسب با متراژ آن را محاسبه می کنند .
  • طراحی و نقشه کشی خصیصه امور اصولی و آینده نگرانه می باشد ، در نتیجه کارشناسان فاواجم هم با طراحی زیر ساخت های شبکه علاوه بر اعمال متدهایی دقیق و کاربردی ، شرایط را به نحوی پیش می برند که این سامانه قابلیت گسترش را نیز داشته باشد و چنانچه روزی معماری یا تقسیم بندی های این بنا تغییر کرد ، شبکه مورد نظر امکان تغییر و هماهنگی خود با آن را داشته باشد .
  • کابل کشی مرحله بعدی پسیو شبکه می باشد که در پوشش ترانکینگ و نصب کابل های توکار و روکار (داخل داکت) خودنمایی می کند . وجود این کابل ها دارای چنان اهمیتی می باشد که می توان آن ها را به رگ های خون رسان یک بدن تشبیه کرد ، در نتیجه اینکه بی دلیل نیست که عده ای پسیو شبکه را با کابل کشی هم ارز می دانند . گفتنیست که در این میان استفاده از بهترین و مرغوب ترین محصولات موجود در بازار ایران خط مشئ مجموعه پیش روی بوده و طراحی استاندارد و بهینه فاواجم در کنار سخت افزارهایی با کیفیت به منصه ظهور می رسد .
  • با گسترش کابل ها در تار و پود این سازه ، نوبت به نصب و آرایش رک می رسد که با راه اندازی این محصول ، پچ های پنل و کورد ، سوئیچ‌ ، روتر ، سرور ، نود ، پریز و کیستون‌ها همراه می باشد .
  • در پایان کار پسیو شبکه نیز تیم متخصص فاواجم با ارزیابی عملکرد شبکه ، با ابزارهای تست فلوک به سنجش کیفیت سیگنال های آن پرداخته و همه نودها را بررسی می کنند تا در صورت عدم قطعی هیچ یک از آن ها ، اتمام پروژه را به کارفرما اعلام دارند .

از قدیم گفته اند که برای انجام هر کاری باید قدم اول را محکم برداشت. مهم ترین قدم در امر طراحی و اجرای یک شبکه و به طور کل عملیات پسیو شبکه  نیاز سنجی آن شبکه است؛ این بدان معنی است که در شروع کار باید یک سری اطلاعات را بدست آورد و بر اساس آنها ( که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد) شبکه مورد نظر را طراحی کرد. مرحله نیاز سنجی را نمی توان تنها با صحبت شفاهی و یا مکالمه تلفنی انجام داد بلکه برای این کار لازم است تا مشاوران و متخصصان تیم اجرایی از محل بازدید کرده و نقشه محل را بر روی کاغذ بکشند و حتی عکس ها و فیلم هایی برای طراحی بهتر مسیرهای کابل کشی و موارد دیگر تهیه کنند.

یکی از نکاتی که باید در زمان نیاز سنجی و طی مراحل پسیو شبکه به آن توجه کرد این است که تعداد کاربران شبکه مورد نظر چند نفر است؟ همچنین کارشناسان باید بدانند که کاربران آن مجموعه از چه سرویس هایی استفاده کرده و به چه سرورهایی نیاز دارند؟ آیا زیرساختی برای اجرای شبکه انجام شده است؟ سرورهای مجموعه به چه مقادیری از منابع اطلاعاتی نیاز دارند؟ علاوه بر این اطلاعات کارشناسان باید بدانند که تلفن های مجموعه سیستم سنتی سانترال پاناسونیک است و یا به سیستم تلفنی ویپ Voip مجهز است؟ همچنین اگر دوربین های مدار بسته مجموعه تحت شبکه باشد لازم است که کارشناس پسیو شبکه از آن مطلع شود و محل ذخیره سازی ویدئو های دوربین های مدار بسته را ببیند.

شاید بپرسید این همه سوال برای چیست ؟ در جواب باید به شما بگوییم که این سوالات نقاط تاریک بسیاری را برای کارشناسان شبکه روشن می کند؛ به عنوان مثال پاسخ این سوالات به آنها می گوید که چه تعدادی سوئیچ شبکه ، چه متراژی از کابل ، چه نوع سروری و در مجموع چه لوازمی و به چه تعدادی برای راه اندازی این شبکه مورد نیاز است.

نکته حائز اهمیت این است که در بازدید از محل بهتر است علاوه بر کارشناس پسیو شبکه ، یک نفر هم از کارشناسان اکتیو شبکه حضور داشته باشد تا ضمن اینکه در همان بازدید اول مسیر کابل ها ، مقدار داکت های مصرفی و دیگر تجهیزات پسیو شبکه محاسبه می شوند سایر تجهیزات مانند مدل سرور ، مودم ، سوییچ ها و دیگر تجهیزات اکتیو شبکه هم نیاز سنجی شوند تا از رفت و آمد اضافه به محل مورد نظر اجتناب گردد.