فایروال سوفوس : در روزگاری که مهمترین اطلاعات هر مجموعه به صورت داده هایی دیجیتالی نگهداری شده و از سویی دیگر هکرها بواسطه حمله های سایبری خود و دستیابی به این اطلاعات به منافع قابل توجهی می رسند ، طبیعیست که در کشمکشی ناتمام این افراد سوء استفاده‌گر در پی یافتن روشی برای نفوذ به سرورهای طعمه خود بوده و از سویی دیگر مجموعه های مورد نظر نیز با همه توان در پی حراست از اطلاعات خود برآیند !

 با توجه به این توضیحات پر واضح است که هر مجموعه بنا به میزان اهمیت اطلاعات خود در پی ایجاد دیوار حائلی هوشمند با قابلیت تفکیک تهدیدات از گزاره های بی خطر یا شناسایی مخاطرات جدید رفته تا بدین ترتیب میان داده های خود و دست های رباینده آن ها فاصله انداخته ، ورود و خروج تک تک فایل های موجود را تحت نظر داشته و به کمک دیواری از آتش به نگهداری از ثروت و دارایی‌های معنوی خود بپردازد.

فایروال سوفوس

 

فایروال چیست ؟

فایروال (Firewall) ، دیوار آتش یا بارو به واسطه هایی گفته می شود که جریان ورودی و خروجی اطلاعات به یک شبکه یا کامپیوتر شخصی را کنترل کرده و مانع از داخل و خارج شدن جریانی ناخواسته به سامانه مورد نظر می شود .

در همین رابطه فایروال های نرم افزاری به عنوان برنامه هایی با قابلیت تغییر تنظیمات واسطه هایی هستند که هم به صورت تک محصولی و هم به صورت تحت شبکه قادر به کنترل و حفاظت درگاه های دسترسی به اطلاعات هستند .

این محصولات که بواسطه قیمت نچندان زیادشان مناسب استفاده خانگی ، شرکت های کوچک و کسب و کارهایی با تعداد کاربران محدود می باشند ، سیستم های تحت حفاظت خود را از  دسترسی های غیر مجاز دور می کنند .

این در حالیست که فایروال های سخت افزاری به عنوان موضوع این یادداشت ، محصولاتی فیزیکی هستند که در قالب بردهایی الکترونیکی با قرار گرفتن در مسیر روتر و سوئیچ ها جریان اطلاعات را با سرعت و کیفیت بیشتری در سازمان های بزرگ کنترل می کند .

اگرچه این نوع از فایروال دارای تنظیماتی پیشرفته نیز می باشد ، اما به صورت پیش فرض طرز کار بسیار ساده ای داشته و با کمک آن ها می توان جریان ورودی و خروجی اطلاعات را کنترل کرد  ، لذا در مجموعه هایی با تعداد کارمندان متوسط یا زیاد که دپارتمانی تخصصی به منظور رسیدگی به امور IT و شبکه خود ندارند نیز با سهولت تمام از این فایروال استفاده می کنند .

با عنایت به این توضیحات در ادامه به بررسی فایروال سوفوس می پردازیم :

فایروال سوفوس

فایروال سوفوس

مجموعه سوفوس (Sophos Group plc) شرکتی انگلیسی در حوزه امنیت دیجیتالیست که قریب به 35 سال پیش کار خود را آغاز کرده و امروزه با فعالیت در زمینه طراحی و تولید نرم افزار و سخت افزارهای امنیتی شبکه ، وب ،  ایمیل ، دستگاه های پرتابل (موبایل) ، طراحی دیتاسنتر ، رمزنگاری و ارتباطات به عنوان یکی از سرشناس ترین سازندگان فایروال های دیجیتالی و فیزیکی شناخته می شود .

 

ویژگی های مهم فایروال Sophos

پیش از بررسی ویژگی های مهم فایروال سوفوس لازم به ذکر این مطلب است که بسیاری از فایروال ها تنها جریان ورودی را بررسی کرده و در برابر عوامل مشکوکی که در شرف ورود به شبکه هستند عکس العمل نشان داده ، دسته دیگری از آن ها به اطلاعاتی که قرار است از مجموعه خارج شده حساس بوده و تنها اجازه خروج فایل های مجاز را صادر می کنند و نوع دیگری از این فایروال‌ها نیز هم ورود و هم خروج این اطلاعات را بررسی می کنند ؛ در نتیجه اینکه همه فایروال ها کاربردی یکسانی نداشته ، نوع داده هایی که بررسی می کنند با یکدیگر تفاوت داشته و کاربردهای زیر می تواند بر هریک دلالت داشته باشد .

فایروال سوفوس

 

  • حفاظت از پست های الکترونیکی

در این شیوه پست های الکترونیکی مورد نظارت قرار گرفته و در صورت نداشتن موردی مشکوک از مرزهای دیوار عبور می کند .

  • حفاظت در برابر وب

اگر اینترنت را شمشیری دو دم نامیده و آن را فضایی با تهدید و فرصت های زیادی بدانیم ادعای بزرگی نکرده ایم ! در همین رابطه فایروال ها به عنوان واسطه هایی که این تعادل را بر هم زده و مانع از نزدیک شدن تهدیدها به سایت های اینترنتی می شوند تاثیر زیادی بر روی بهبود جایگاه ، تعامل سالم کاربر با فضای مجازی ، نظارت بر تبادلات بین کاربر و وب ، افزایش اعتبار و صعودی شدن سوددهی یک وبسایت دارند .

  • حفاظت در برابر وب افزارهای مخرب

فایروال سوفوس با تکیه بر روش هایی تحلیلی Live Protection ، Pharming Protection و دیگر سازوکارهایی که به محدود و معدوم کردن هرزنامه ، کرم ، ویروس و بدافزارهای اینترنتی می پردازند از یک سیستم یا شبکه در برابر این عوامل مخرب محافظت می کند .

  • احراز هویت

ورود افرادی با هویت نامشخص یکی از بزرگترین خطراتیست سلامت و امنیت یک شبکه را تهدید می کند و در همین رابطه فایروال سوفوس با تشخیص کاربران تائید شده ، مانع ورود افرادی غیرمسئول و دسترسی آن ها به منابع اطلاعاتی و خطوط ارتباطی می شوند .

فایروال سوفوس

 

  • حفاظت از نقاط ارتباطی

پس از اینترنت و اتصال به این شبکه سراسری ، اتصال سخت افزارهایی مانند حافظه های اکسترنال در هر قالبی ، وسایل الکترونیکی و محصولات ارتباطی بزرگترین عوامل ورود بد افزارها به یک سیستم یا شبکه می باشد . در همین رابطه وجود یک فایروال سبب می شود تا نقاط ارتباطی دفاعی همه جانبه صورت گرفته و در برابر این تهدیدات در امان بماند .

  • ایجاد حساب گمنام

در مواردی که کاربران اینترنتی نیازمند عدم شناخته شدن هویت واقعی یا IP اتصال خود (مثلاً به هنگام انجام تبادلات مالی محرمانه) هستند ، فایروال سوفوس قادر است تا با ایجاد یک حساب کاربری ناشناس یا رمزگذاری کردن آن مقدمات اختفای اطلاعات این فرد یا مجموعه را فراهم کند .

با این فایروال تبادلات امن و گمنام ایجاد شده و اطلاعات مذکور از گزند هکرها و افرادی غیرمسئول در امان می ماند .

  • حفاظت از ورود به برخی از سایت ها

برخی سایت های اینترنتی که دارای ظاهری معمولی بوده و به نظر در حال فعالیتی قانونی می باشند ، ممکن است در عمل مشغول فیشینگ ، سو استفاده از اطلاعات کاربران و سرقت مشخصات این افراد باشند . در همین رابطه فایروال ها با شناسایی این وبسایت ها دسترسی کاربر را به آن ها محدود کرده و بدین ترتیب مانع از به بار آمدن خساراتی برای وی می شوند .

 

جهت دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با شرکت فاواجم تماس حاصل فرمایید .

22848041 021