۰۲۱-۲۲ ۸۴ ۸۰ ۴۱ info@favajam.com

تجهیزات پسیو شبکه : بسیاری از پدیده ها و مفاهیمی که در زندگی و محیط پیرامون ما وجود دارند ، بواسطه سخت افزارهای ساخت دست انسان معنا یافته و آثار این اقدامات تنها و تنها در پس وجود ادوات پیشنیاز آن ها تعریف می شوند . به بیانی ساده تر این ابزار و وسایل جانبی هستند که امکان انجام هرچه ساده تر امور را برایمان فراهم آورده و با صرف نظر از آن ها ، فعل مورد نظرمان دیگر مصداقی عینی ندارد . به عنوان مثال انسان قادر به شنا کردن است ، اما این تجهیزات غواصی یا زیردریایی های غول پیکر هستند که اجازه نفوذ به عمق اقیانوس ها را به ما می دهند و یا پرواز بدون وجود هواپیما ، هلی کوپتر یا سایر ادوات پروازی برای انسان تعریف نشده می باشند . در نتیجه اینکه شناسایی و ابتیاع  ابزار و وسایل ایده آل و کاربردی برای تحقق هر هدفی لازم و ضروری بوده و بدون وجود آن ها نمی توان در مسیر رسیدن به مقصد نهایی ، قدم از قدم برداشت . با توجه به این مقدمه قصد داریم تا در ادامه کار به بررسی تجهیزات پسیو شبکه – تجهیزاتی که برای ادامه فعالیت خود به جریان برق نیاز نداشته اما شالوده به وجود آمدن یک شبکه می باشند – بپردازیم .

  • رک : همانطور که مغز ما به عنوان فرمانده بدن توسط یکی از سخت ترین سپرهای دفاعی موجود در جسم انسان ها با نام جمجمه محافظت می شود ، مغز متفکر یک شبکه نیز نیاز به جمجمه ای سفت و سخت دارد که علاوه بر در کنار هم نگه داشتن قسمت های مختلف آن ، از تاثیر عوامل نامطلوب محیطی روی کارکرد این بخش نیز جلوگیری کند . این پدیده که رک نام دارد ، با تولید و عرضه در ابعاد و ویژگی های متنوع مأمنی برای نگهداری از سرور و سایر تجهیزات وابسته به آن از جمله روتر، مودم ، سوئیچ و … می باشد . این محصولات که با واحد اندازه گیری Unit (تعداد واحد های مجزا در دل این پدیده) طبقه بندی می شوند ، با عرضه در مدل های سروری ، دیواری ، ایستاده ، آزمایشگاهی و … به نیاز همه متقاضیان با هر سطح نیازی پاسخ می دهند . در ادامه گفتنیست که یک رک می تواند دارای بخش هایی مانند سینی های ثابت و متحرک به عنوان جداکننده بخش ها ، بلانک پنل ، فن یا خنک کننده ، پاور ماژول ، قفل حفاظتی ، چرخ یا پایه و دربی از جنس های گوناگون باشد .

 

  • پچ پنل (Patch Panel) : وقتی مجموعه ای ارتباطات داخلی خود را شبکه می کند بدین معناست که دارای چند کاربر فعال بوده و به اقتضای حجم و حوزه کارشان احتمال ورود کاربران تازه وارد دیگری هم وجود دارد . این افراد برای استفاده از سرور مستلزم اتصال به آن هستند ، اما اتصالی که چنانچه طبقه بندی و اصولی نباشد مشکلات متعددی در کار پدید می آورد .

هدف ما از شبکه کردن سخت افزارهای هوشمند یک مجموعه اتصال آن ها به یکدیگر در بستری استاندارد و هماهنگ است . می دانیم که برای تحقق این هدف ، همه کلاینت ها باید بواسطه کابلی به رک متصل شده و از آنجا به این سامانه یکپارچه وصل شوند ، اما در رک چه اتفاقی می افتد ؟ بدیهیست که چنانچه قرار بود به ازای هر کاربر تجهیزات منحصر به فردی برای اتصال به شبکه وجود داشته باشد ، باید برای یک مجموعه کوچک اتاقی را تنها برای برپایی سرور تخصیص می دادیم ؛ در نتیجه در این مورد خاص پچ پنل ها به کمک ما آمده و می توانند به یکپارچه شدن مصرف کاربران کمک کنند . کار این محصولات که قطعه ای مملو از پورت های کابل شبکه بوده و از سوی دیگرش به تجهیزاتی همچون هاب ، روتر، سوئیچ و … متصل می شود ، به زبان ساده مرتب کردن و توزیع کابل های شبکه در رک می باشد و سبب می شود تا انتهای تمامی کابل های کشیده شده شبکه وارد این محصول شده و ارتباط های شبکه شکل گیرد . در نتیجه اینکه کاربران تازه وارد نیز در صورت نیاز با اختصاص دادن یکی از همین پورت ها به شبکه وصل می شوند .

  • پچ کورد (Patch Cord): گاهی در پروژه های کابل کشی عمومی لازم است تا اتصال سریع میان بخش های ثابت و تجهیزات اکتیو برقرار شود که این فعل با کمک پچ کوردها محقق می گردد . این محصولات که از جمله مهمترین ملزومات پیاده سازی یک شبکه هستند ، در هیاهو و تجمع کابل های در هم تنیده و پر تراکم (به ویژه در پروژه هایی که کابل کشی فراوانی دارند) سبب می شوند تا سرعت انتقال داده ها افزایش یافته و برقراری ارتباطی سریع و دسترسی آسان به اطلاعات که هدف اصلی برقراری این شبکه ها هست محقق گردد . دو سر پچ کورد سوکت شبکه یا RJ 45 خورده و عموماً برای اتصال پچ پنل به سوئیچ استفاده می شود .

نهایتاً گفتنیست که این محصولات در صورت داشتن اندازه ای کوتاه کاربرد بهتری داشته (۱ ، ۳ و ۵ متری) و پایداری عملکرد در کنار اعتمادپذیری به عملکرد صحیحشان از جمله مهمترین پیشنیازهای انتخاب آن ها می باشد .

  • کابل : کابل هایی که به عنوان تجهیزات پسیو شبکه استفاده می شوند با نام Cat شناخته شده که Cat 1 همان سیم معمولی تلفن ، Cat 2 تا Cat 4 برای شبکه های Token Ring که به ترتیب حداکثر سرعت ۴ ، ۱۰ و ۱۶ مگابیتی در ثانیه برای انتقال اطلاعات را دارند و Cat 5 و Cat 6 برای شبکه های Token Ring و Ethernet که برای مسافت های کمتر از ۱۰۰ متر بوده و به ترتیب سرعتی برابر با ۱۰۰ و ۱۰۰۰ مگابیتی در ثانیه برای انتقال اطلاعات را دارند استفاده می شوند . گفتنیست که Cat 7 نیز در دیتا سنتر کاربرد دارد .

 

  • داکت : این محصولات که یا با نمره ای استاندارد یا اندازه عرض و عمقشان مشخص می گردند ، بستری برای هدایت کابل و محافظت از آن ها می باشد ، در حالی که مانع از ایجاد آلودگی های بصری محیط کار نیز می گردند .

 

  • ترانک : ترانک داکتی بزرگ و شکیل تر است که علاوه بر امکان جای دادن حجم بیشتری از کابل ها در دل خود ، امکان اعمال پریز برق یا شبکه هم روی آن وجود دارد .