۰۲۱-۲۲ ۸۴ ۸۰ ۴۱ info@favajam.com

تجهیزات پسیو شبکه : بسیاری از پدیده ها و مفاهیمی که در زندگی و محیط پیرامون ما وجود دارند ، بواسطه سخت افزارهای ساخت دست انسان معنا یافته و آثار این اقدامات تنها و تنها در پس وجود ادوات پیشنیاز آن ها تعریف می شوند . به بیانی ساده تر این ابزار و وسایل جانبی هستند که امکان انجام هرچه ساده تر امور را برایمان فراهم آورده و با صرف نظر از آن ها ، فعل مورد نظرمان دیگر مصداقی عینی ندارد . به عنوان مثال انسان قادر به شنا کردن است ، اما این تجهیزات غواصی یا زیردریایی های غول پیکر هستند که اجازه نفوذ به عمق اقیانوس ها را به ما می دهند و یا پرواز بدون وجود هواپیما ، هلی کوپتر یا سایر ادوات پروازی برای انسان تعریف نشده می باشند . در نتیجه اینکه شناسایی و ابتیاع  ابزار و وسایل ایده آل و کاربردی برای تحقق هر هدفی لازم و ضروری بوده و بدون وجود آن ها نمی توان در مسیر رسیدن به مقصد نهایی ، قدم از قدم برداشت . با توجه به این مقدمه قصد داریم تا در ادامه کار به بررسی تجهیزات پسیو شبکه – تجهیزاتی که برای ادامه فعالیت خود به جریان برق نیاز نداشته اما شالوده به وجود آمدن یک شبکه می باشند – بپردازیم .

  • رک : همانطور که مغز ما به عنوان فرمانده بدن توسط یکی از سخت ترین سپرهای دفاعی موجود در جسم انسان ها با نام جمجمه محافظت می شود ، مغز متفکر یک شبکه نیز نیاز به جمجمه ای سفت و سخت دارد که علاوه بر در کنار هم نگه داشتن قسمت های مختلف آن ، از تاثیر عوامل نامطلوب محیطی روی کارکرد این بخش نیز جلوگیری کند . این پدیده که رک نام دارد ، با تولید و عرضه در ابعاد و ویژگی های متنوع مأمنی برای نگهداری از سرور و سایر تجهیزات وابسته به آن از جمله روتر، مودم ، سوئیچ و … می باشد . این محصولات که با واحد اندازه گیری Unit (تعداد واحد های مجزا در دل این پدیده) طبقه بندی می شوند ، با عرضه در مدل های سروری ، دیواری ، ایستاده ، آزمایشگاهی و … به نیاز همه متقاضیان با هر سطح نیازی پاسخ می دهند . در ادامه گفتنیست که یک رک می تواند دارای بخش هایی مانند سینی های ثابت و متحرک به عنوان جداکننده بخش ها ، بلانک پنل ، فن یا خنک کننده ، پاور ماژول ، قفل حفاظتی ، چرخ یا پایه و دربی از جنس های گوناگون باشد .

 

  • پچ پنل (Patch Panel) : وقتی مجموعه ای ارتباطات داخلی خود را شبکه می کند بدین معناست که دارای چند کاربر فعال بوده و به اقتضای حجم و حوزه کارشان احتمال ورود کاربران تازه وارد دیگری هم وجود دارد . این افراد برای استفاده از سرور مستلزم اتصال به آن هستند ، اما اتصالی که چنانچه طبقه بندی و اصولی نباشد مشکلات متعددی در کار پدید می آورد .

هدف ما از شبکه کردن سخت افزارهای هوشمند یک مجموعه اتصال آن ها به یکدیگر در بستری استاندارد و هماهنگ است . می دانیم که برای تحقق این هدف ، همه کلاینت ها باید بواسطه کابلی به رک متصل شده و از آنجا به این سامانه یکپارچه وصل شوند ، اما در رک چه اتفاقی می افتد ؟ بدیهیست که چنانچه قرار بود به ازای هر کاربر تجهیزات منحصر به فردی برای اتصال به شبکه وجود داشته باشد ، باید برای یک مجموعه کوچک اتاقی را تنها برای برپایی سرور تخصیص می دادیم ؛ در نتیجه در این مورد خاص پچ پنل ها به کمک ما آمده و می توانند به یکپارچه شدن مصرف کاربران کمک کنند . کار این محصولات که قطعه ای مملو از پورت های کابل شبکه بوده و از سوی دیگرش به تجهیزاتی همچون هاب ، روتر، سوئیچ و … متصل می شود ، به زبان ساده مرتب کردن و توزیع کابل های شبکه در رک می باشد و سبب می شود تا انتهای تمامی کابل های کشیده شده شبکه وارد این محصول شده و ارتباط های شبکه شکل گیرد . در نتیجه اینکه کاربران تازه وارد نیز در صورت نیاز با اختصاص دادن یکی از همین پورت ها به شبکه وصل می شوند .

  • پچ کورد (Patch Cord): گاهی در پروژه های کابل کشی عمومی لازم است تا اتصال سریع میان بخش های ثابت و تجهیزات اکتیو برقرار شود که این فعل با کمک پچ کوردها محقق می گردد . این محصولات که از جمله مهمترین ملزومات پیاده سازی یک شبکه هستند ، در هیاهو و تجمع کابل های در هم تنیده و پر تراکم (به ویژه در پروژه هایی که کابل کشی فراوانی دارند) سبب می شوند تا سرعت انتقال داده ها افزایش یافته و برقراری ارتباطی سریع و دسترسی آسان به اطلاعات که هدف اصلی برقراری این شبکه ها هست محقق گردد . دو سر پچ کورد سوکت شبکه یا RJ 45 خورده و عموماً برای اتصال پچ پنل به سوئیچ استفاده می شود .

نهایتاً گفتنیست که این محصولات در صورت داشتن اندازه ای کوتاه کاربرد بهتری داشته (۱ ، ۳ و ۵ متری) و پایداری عملکرد در کنار اعتمادپذیری به عملکرد صحیحشان از جمله مهمترین پیشنیازهای انتخاب آن ها می باشد .

  • کابل : کابل هایی که به عنوان تجهیزات پسیو شبکه استفاده می شوند با نام Cat شناخته شده که Cat 1 همان سیم معمولی تلفن ، Cat 2 تا Cat 4 برای شبکه های Token Ring که به ترتیب حداکثر سرعت ۴ ، ۱۰ و ۱۶ مگابیتی در ثانیه برای انتقال اطلاعات را دارند و Cat 5 و Cat 6 برای شبکه های Token Ring و Ethernet که برای مسافت های کمتر از ۱۰۰ متر بوده و به ترتیب سرعتی برابر با ۱۰۰ و ۱۰۰۰ مگابیتی در ثانیه برای انتقال اطلاعات را دارند استفاده می شوند . گفتنیست که Cat 7 نیز در دیتا سنتر کاربرد دارد .

 

  • داکت : این محصولات که یا با نمره ای استاندارد یا اندازه عرض و عمقشان مشخص می گردند ، بستری برای هدایت کابل و محافظت از آن ها می باشد ، در حالی که مانع از ایجاد آلودگی های بصری محیط کار نیز می گردند .

 

  • ترانک : ترانک داکتی بزرگ و شکیل تر است که علاوه بر امکان جای دادن حجم بیشتری از کابل ها در دل خود ، امکان اعمال پریز برق یا شبکه هم روی آن وجود دارد .

همانطور که گفتیم کابل ها از مهمترین تجهیزات شبکه محسوب می شوند که بدون آنها ایجاد شبکه غیر ممکن است. اگرچه امروزه استفاده از فن آوری بیسیم و وای فای بیش از پیش مورد استفاده قرار گرفته و با پیشرفت های زیادی روبرو شده است اما کابل های شبکه همچنان با اقتدار یکی از تجهیزات پسیو شبکه محسوب می شوند و به خصوص در مواردی که کاری از دست وای فای و شبکه بی سیم بر نمی آید این کابل ها هستند که نشان می دهند دوران آنها هنوز به پایان نرسیده و ما همچنان به وجود آنها نیازمندیم.

استفاده های زیادی از کابل ها در شبکه می شود؛ کارهایی مانند انتقال فایل ، استفاده از اینترنت ، استفاده از چاپگر های درون شبکه برای چاپ و بسیاری کارهای دیگر به واسطه حضور کابل ها در شبکه امکان پذیر است . در واقع کابل ها هدایت کننده اطلاعات و دیتای درون شبکه هستند. به صورت کلی برای انتقال اطلاعات و استفاده در شبکه از سه نوع کابل می توان بهره گرفت.

کابل های کواکسیال یکی از انواع اصلی کابل های شبکه هستند که قدمت زیادی به نسبت دیگر کابل ها دارند. اگر چه این روزها بیشترین استفاده از کواکسیال ها فقط در آنتن تلویزیون ها و گیرنده های ماهواره ای و همچنین در شبکه دوربین های مدار بسته به عمل می آید اما در گذشته برای راه اندازه شبکه های کامپیوتری با پهنای باند بسیار پایین ( ۱۰ مگابایت بر ثانیه ) مورد استفاده قرار می گرفتند.

در ساختار شبکه های کامپیوتری که از کابل های کواکسیال در آنها به عنوان یکی از تجهیزات پسیو شبکه استفاده می شد دو استاندارد وجود داشت؛ اولین استاندارد موجود ۱۰base2 نام داشت که به شبکه thinnet نیز شهرت داشت و کابل مورد استفاده در آن از نوع RG59  بود و حداکثر طول کابل کشی در آن می توانست تا ۲۰۰ متر باشد ؛ ضمن اینکه سرعت این شبکه نیز همانطور که گفتیم ۱۰ مگابایت بر ثانیه بود که به نسبت سرعت شبکه های امروزی می توان آن را فاجعه نامید !

دومین استانداردی که با استفاده از کابل های کواکسیال اقدام به ایجاد شبکه می کرد ۱۰base5 نام داشت که تنها اختلاف آن با استاندارد قبلی نوع کابل مورد استفاده بود. در این استاندارد از کابل کواکسیال RG58  استفاده می شد و تفاوت این کابل با RG59 باعث می شد تا بتوان تا ۵۰۰ متر از این کابل ها در شبکه استفاده کرد. ناگفته نماند که کانکتور یا اتصال دهنده این کابل ها فیش BNC نام دارد که توسط آچار مخصوص BNC به کابل متصل می شود.